Yüzüklerin Efendisi Oyuncularının 15 Yılda Değişimleri

Daima akıllara yerini kazıyan Yüzükler Efendisi oyuncularının 15 yıl içinde değişimleri sizler için derledik.

1. Frodo Baggins (Elijah Wood)

Frodo Baggins (Elijah Wood)

ABD'li olan Elijah Wood,dönemin en sayı gören ve en rahat rol bulabilen aktörleri arasında yer alıyor. Sinema hayatına bir çok denemelerle katılan Wood, Avalon, Dinner ve Tin Men  gibi Oscar adayı gösterilen bu filmden Wood'da yararlanmıştı. Aldığı ödüllerden bazıları 1994 yılında ShoWest "Yılın Genç Yıldızı Ödülü" ve 1998 Yılında Hollywood Reporter YoungStar Ödülü - En iyi genç aktör , Deep Impact.

2. Legolas (Orlando Bloom)

Legolas (Orlando Bloom)

İngiliz sinema yıldızı olan Orlando Bloom, Yüzüklerin Efendisinde Legolas rölüyle ünlenmiştir. Diğer rol aldıkları filmler başlıca şunlardır. "Will Turner" Karayıp Korsanları, "Paris" rolüyle Truva, "Drew Baylor" rolüyle Elizabethtown ve Cennetin Krallığı'nda oynamıştır. Bunların yanı sıra 1997 de "Wild" filmiyle beyaz perdeye merhaba diyen sanatçı 3yıl drama eğitimden geçti.İki Kule”deki Faramir karakterini canlandırmak için seçmelere katılsa da, üçlemenin ünlü yönetmeni Peter Jackson, Orlando Bloom'un üç bölümde de önemli bir yere sahip olan Elf okçusu Legolas karakerini canlandırmasına karar verir. En son oynadığı film ise Karayip Korsanları: Ölü Adamlar Masal Anlatamaz (2017)

3. Gandalf (Ian McKellen)

Gandalf (Ian McKellen)

İngiliz aktör olan Ian McKellen, Ödülleri say say bitmez... Altı kez Laurence Oliver Ödülleri,  Drama Desk Ödülleri,  iki kez Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülleri, Altın Küre Ödülleri,  BIF Ödüllerine sahip olmuştur. McKellen'a 1979 yılında Britanya İmparatorluk Nişanı ünvanlarından "Komutan (Commander - CBE) ünvanı verildi. Üniversite döneminde 15 den fazla tiyatroda rol alan McKellen, 1990'da "Sir" unvanı kazandı.

4. Aragorn (Viggo Mortensen)

Aragorn (Viggo Mortensen)

Danimarka asıllı ABD'li film ve tiyatro sanatçısı, şair, fotoğrafçı ve ressam olan Mortensen, Altın küre ve Oscar'a aday gösterilmiş fakat başarılı olamamıştır. Yüzüklerin Efendisindeki rolüyle tanır ve ödül olarak 2003 yılında NBR Award for Best Cast ödülünü almıştır.

5. Arwen (Liv Tyler)

Arwen (Liv Tyler)

ABD'li olan Liv Tyler, İlk olarak dünyanın Liv'i tanıması Aerosmith'in Crazy şarkısının klibiyle oldu. O yıl 2 filmde röl almıştı ve  malesef aldığı ödüller yok. Ona ait olan bir sözü sizlerle paylaşmak istiyorum. 

-Normal bir hayat yaşamak üzerine:

"Çok lüks bir hayatım yok. Her tarafımda şoförler,hizmetçiler ve benim yerime her işimi halletmek için bekleyen insanlar yok. Normal bir insan gibi yaşıyorum.. Sorumluluklar olmadan yaşamanın iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum."

6. Samwise Gamgee (Sean Astin)

Samwise Gamgee (Sean Astin)

 ABD'li sinema oyuncusu, yönetmen, seslendirme sanatçısı ve yapımcı. 25 Şubat 1971 doğumlu olan Astin, öyle dolu dolu bir geçmişi yok sadece Yüzüklerin Efendisin'de rol almış ve aynı adı taşıyan üçlemede Sam karakterini oynamıştır.

7. Merrie (Dominic Monaghan)

Merrie (Dominic Monaghan)

Almanya doğumlu İngiliz aktör olan  Yüzüklerin Efendisi filmlerindeki Meriadoc Brandybuck rolü ve Lost dizisindeki Charlie Pace karakteri ile uluslararası üne kavuşmuştur. 8 Aralık 1976'da dünyaya geldi. Gençliğinde bir çok işle uğraştı ve daima aktör olmak istedi. Üniversiteyi Aquinas College adlı bir okulda okudu. Buradaki ikinci yılında Oliver Twist, A Christmas Carol ve Bugsy Malone gibi küçük tiyatro oyunlarında oynadı.  Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde Meriadoc Brandybuck rolü ile ve ardından Lost adlı dizide Charlie Pace rolü ile tüm dünyada tanındı.

8. Pippin (Billy Boyd)

Pippin (Billy Boyd)

28 Ağustos 1968, Glasgow İskoç aktör. Yüzüklerin Efendisi serisindeki Pippin rolüyle tanındı. Hobbit:Beş Ordular Savaşı için ''The Last Goodbye'' adlı şarkıyı söylemiştir.

9. Boromir (Sean Bean)

Boromir (Sean Bean)

17 Nisan 1959 İngiliz film ve tiyatro sanatçısı. Film ve dizinin yanı sıra reklamlardada rol almıştır. Özellikle Yüzüklerin Efendisi adlı gişe rekortmeni filmde Boromir'i canlandırıp büyük kitlelerce tanınmıştır.

10. Galadriel (Cate Blanchett)

Galadriel (Cate Blanchett)

14 Mayıs 1969 dünyaya gelen Blanchett, Üç kez BAFTA, iki kez Oskar ve üç kez Altın Küre kazanmış Avustralyalı aktris. Bir çok filmde rol almış ve tiyatrolar canlandırmış olan aktör 3 çocuğa sahiptir. 2014 yılında verilen 86. Akademi Ödüllerinde En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ını kazanmıştır.

11. Gollum (Andy Serkis)

Gollum (Andy Serkis)

20 Nisan 1964 dünyaya gelen İngiliz aktör. Bilgisayar teknolojilerinin kullanıldığı filmlerdeki canlandırdığı karakterle ile ünlenen Andy Serkis, kariyerinin doruk noktasına Yüzüklerin Efendisi üçlemesindeki Gollum karakteriyle çıkmıştır.