Dünyanın En Heyecan Verici 11 Yürüyüş Yolu

Yeryüzünde heyecan dolu ve doğa harikası öyle yürüyüş rotaları var ki; İmkanı olan herkesin ömründe bir kez bile olsa gidip bu heyecanı yaşaması gerekli. İşte maceradan maceraya atlamayı sevenlerin dünyadaki en gözde 11 yürüyüş mekanı...

1. Haiku Merdivenleri, Hawaii

Haiku Merdivenleri, Hawaii

Hawaii'nin Oahu adasındaki yaklaşık 4000 basamaktan oluşan merdivenler; Stairway to Heaven diye lanse edilir... II. Dünya Savaşı döneminde radyo istasyonunda çalışan işçiler tarafından yapıldığı bilinmektedir.

2. Şikoku hac güzergahı, Japonya

Şikoku hac güzergahı, Japonya

Şikoku adasında antik Japonya'nın çekiciliği mükemmel bir şekilde korunmuştur. Budist hacılar ve binlerce turist, her yıl bu doğa harikası yeri ziyaret eder. Bir ucundan diğerine gitmek iki ay sürebilir ve bu süre içinde harika Japon bahçeleri ile birlikte 88 eski Budist tapınağı görebilirsiniz.

4. İnka medeniyeti, Peru

İnka medeniyeti, Peru

İnka uygarlığı tarafından inşa edilen bu antik yolun neredeyse altı yüzyıl boyunca hayatta kaldığı belirtilmektedir. Ve bu antik yolun sonunda sizi muhteşem bir antik şehir karşılar; "Machu Picchu"

Machu Picchu bugüne kadar çok iyi korunarak gelmiş olan bir İnka antik şehridir. 7 Temmuz 2007 tarihinde Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olarak seçilmiştir.

5. Sarek Ulusal Parkı, İsveç

Sarek Ulusal Parkı, İsveç

Sarek Ulusal Parkı inanılmaz manzarasıyla Kuzey Avrupa yaban hayatına ev sahipliği yapan eşsiz bölgelerden biridir. Burada en yüksek İsveç dağlarının yanı sıra nehirler ve buzullar bulunmaktadır.

6. Likya Yolu, Türkiye

Likya Yolu, Türkiye

Fethiye'den başlayarak Antalya'ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş yürüyüş rotası. Dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösterilir. Parkur üzerinde yer alan Gelidonya Feneri manzarası 2007 yılında Türkiye'nin en güzel manzarası seçilmiştir.

7. Bay of Fires, Australia

Bay of Fires, Australia

Avustralya'da Tazmanya'nın kuzeydoğu kıyısında yer alan muhteşem bir koy... Bay of Fires beyaz kumsalları, mas mavi suyu ve portakal renkli kayalıklarıyla doğa harikası bir yerdir. Körfezin kuzey bölümü Mount William Ulusal Parkının parçasıdır; güney ucu ise koruma alanıdır. 

8. Overland Track, Avustralya

Overland Track, Avustralya

Avustralya'nın yüksek dağları, kristal berraklığındaki gölleri ve şelalelerinden oluşan eşsiz bir yürüyüş yolu. Bu patikayı kullanırken göreceğiniz doğa harikası yerlerin dışında vombat, yılan, kanguru ve diğer şaşırtıcı yaban hayvanlarına da rastlayabilirsiniz.

9. St. James Yolu, İspanya

St. James Yolu, İspanya

Avrupa'nın en eski haç yolu. günümüzde Unesco'nun belirlediği dünya miraslarından biri olarak koruma altındadır.

10. Zion National Park, Amerika Birleşik Devletleri

Zion National Park, Amerika Birleşik Devletleri

Zion Ulusal Parkı Amerika Birleşik Devletleri güney batısında bulunan Utah eyaletinde yer alır. Zion Ulusal Parkı üç önemli coğrafi alanın birleştiği noktada bulunmaktadır. Zion Ulusal Parkı'nda en yüksek nokta rakımı 2.659 m'ye varan Horse Ranch Dağı'ndadır.

11. Annapurna Circuit, Nepal

Annapurna Circuit, Nepal

Annapurna Circuit, Nepal'de dünyanın en görkemli, nefes kesici dağlarına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca yürüyüş esnasında nefis budist tapınaklarına rastlama ihtimaliniz de çok yüksek...